Biewer teriér – standard plemene

Zda to byl záměr, náhoda nebo nedbalost, to už se dnes nedovíme. Jisto je, že se roku 1984 v německé chovatelské stanici von Friedheck objevil tříbarevný jorkšírský teriér, který s postupem let získal oblibu a těší se díky svému půvabu a přátelské povaze stále větší pozornosti. Paradoxní je, že v zemi svého původu není považován za národní plemeno a tamní kynologický svaz – Verband für das deutsche Hundewesen – o ně nejeví žádný zájem. Podobně je to i v Česku, kde biewer přes svou nespornou popularitu není připuštěn do výstavních kruhů ani jako neuznaná rasa. Řada domácích chovatelů tak vystavuje v okolních zemích, z nichž už nemalá část zařadila biewer teriéry na seznam společenských plemen, byť dosud neuznaných Mezinárodní kynologickou federací. Na definitivní zařazení do plemenné knihy čeká biewer ve Spojených státech amerických, kde má díky Americkému kynologickému klub vypracován i podrobný standard plemene, jejž akceptovala i Ruská kynologická federace. Biewer se tak stal chovatelsky perspektivním plemenem a bylo by zcela na místě, kdyby jej takto akceptovala i Českomoravská kynologická unie. Možnost vystavovat v dobré a silné konkurenci, porovnávat své dovednosti a učit se od zkušenějších a úspěšnějších kolegů je pro dobře vedený chov nepostradatelné. V současné chvíli není chov biewerů organizován, nemá propracovaný systém řízení ani odborné poradenství, což neprospívá plemeni ani chovatelskému prostředí a zároveň to snižuje důvěru veřejnosti v chovatelskou obec. Ti chovatelé biewer teriérů, jimž záleží na kvalitě populace, proto sledují aktuální zahraniční normy a předpisy a usilují o zařazení biewer teriéra na české výstavy pořádané v souladu s regulativy kynologické unie.

Jak by měl tedy vypadat biewer teriér podle amerického standardu ve výstavním kruhu?

CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA

Biewer teriér je elegantní, dlouhosrstý, jedinečně zbarvený toy teriér s culíčkem; ten je pro plemeno typický. Srst splývá rovnoměrně po obou stranách těla, od nosu až po ocas, jako by byla rozdělena hřebenem. Záda jsou rovná, mají stejnou výškou v kohoutku a na zádi. Přestože pes budí dojem kvadratického tělesného rámce, délka jeho těla je o něco větší než celková výška. Ocas, nasazený vysoko, je nesený klenutě přes tělo a je pokryt dlouhou, bohatou srstí. Biewer teriér má lehkovážnou, veselou a hravou povahu. I když jsou občas zlomyslní, jsou bieweři poslušnými a věrnými společníky.

VELIKOST, PROPORCE, KONSTITUCE

Výška v kohoutku je stejná jako u kořene ocasu, pohybuje se v rozmezí 7 až 11 palců (17,8 cm až 27,9 cm), hmotnost činí 4 až 8 liber (1,8 kg až 3,6 kg). Tělo je od předhrudí k sedacímu hrbolu delší než je celková výška biewera, přijatelný je i kvadratický rámec. Tělo je jemné až střední konstrukce s rovnou horní linií.

HLAVA

Výraz má biewer lidštější než jiní psi, jiskrný a inteligentní. Oči jsou střední velikosti a mohou být kulaté nebo mandlové, s ostražitým a jasným výrazem; duhovka má být co nejtmavší. Uši jsou malé, vzpřímené, ve tvaru obráceného písmene V, osrstěné s výjimkou oholených špiček. Jsou nasazeny mírně od sebe na zadní část lebky a jejich základna je v úrovni oči. Lebka je mírně zaoblená. Pes má mírný stop mírný, čenich je dlouhý jako jedna třetina délky hlavy. Okraje očních víček, nos a rty jsou zcela černé, skus je pravidelný nůžkový, akceptován je i klešťový, zuby jsou rovné a souměrné.

KRK, HORNÍ LINIE (ZÁDA), TĚLO

Krk je středně dlouhý, bez hrdla. Záda jsou rovná, hřbetní linie rovná. Hruď je u loktů správně široká, žebra mírně klenutá. Spodní linie je mírně vtažená. Bedra jsou dobře vyvinutá a silná. Ocas má biewer vysoko nasazený, v pohybu dobře nesený, vyklenutý přes tělo v elegantní srpovité křivce; je bohatě osrstěn a chocholka leží na obou stranách těla. Ocas musí být dlouhý ke kolenům nebo delší. Při odpočinku může být ocas uvolněný. Zalomení ocasu se nepenalizuje.

PŘEDNÍ A ZADNÍ KONČETINY

Přední končetiny by měly být rovné, lokty ani dovnitř ani ven. Úhlení je mírné, ramena příjemně uvolněná, aby umožňovala dobrou chůzi a volnost pohybu. Lokty jsou blízko těla. Nohy má pes rovné, při pohledu zpředu svalnaté a pokryté srstí. / Nadprstí vzpřímené a rovné. Zadní končetiny jsou v rovnováze s předními. Úhlení zadních odpovídá předním. Nohy jsou při pohledu zezadu rovné, svalnaté a pokryté srstí. Koleno při pohledu ze strany mírně ohnuté, hlezno rovné, při pohledu zezadu nesměřuje ani dovnitř ani ven. Paspárky mohou být odstraněny, ale nikoli nutně. Nohy jsou kulaté, prsty dobře klenuté, pokryté srstí, mohou být zastřižené tak, aby nebránily pohybu, nebo tak, aby ukazovaly tvar chodidla. Polštářky jsou černé a│nebo růžové. Nehty – černé a│nebo bílé.

SRST

Srst je dlouhá a splývavá, s jemnou hedvábnou texturou, rovná, bez podsady, visí u země, pokud se jí přímo nedotýká. Pro snadnější pohyb je možné ji zastřihnout u podlahy. Dlouhá srst na hlavě je na vršku svázána do culíku a volně po stranách visí. U štěňat může být culík (palma) o něco níže na hlavě, aby se daly zachytit krátké vlasy. Jako ozdoba se může použít mašle; žádný top knot ani roll overs (natáčení). Nohy jsou čistě a úhledně zastřižené. Obstřižen je anální otvor.

BARVA

Biewer teriér je jedinečně zbarvený toy teriér. Hlava je modrá │černá, zlatá│pálená a bílá v symetrii. Jakákoli kombinace následujících dvou barev (modrá│černá a zlatá│tan); (zlatá│tan a bílá) v dobré symetrii je přijatelná. Srst na zádech je modrá│černá a bílá. Množství každé barvy je na osobní preferenci, neměl by však na ní být dominantní vzor a vše musí být symetrické. Na zádech, břiše, hrudi, nohách nebo chodidlech se nenachází žádné pálení. Kolem análního otvoru se může nacházet malé množství pálených chlupů. Hrudník, břicho, nohy a špička ocasu – bílé. Bílá z hrudníku by měla přecházet na krk a pokrývat bradu. Nohy musí být bílé od loktů a kolen k tlapkám.

CHŮZE

Biewer teriér se pohybuje sebejistě a hrdě. Pohyb by měl být elegantní, hladký a přímočarý, aniž by byl strnulý nebo vadný. Při pohledu ze strany zůstává horní linie ve vodorovné poloze, působí dojmem rychlého pohybu (vlání). Zadní nohy by se měly pohybovat v linii s předníma, nesmí jít dovnitř ani ven. Při pohybu musí být ocas nahoře.

POVAHA

Biewer teriér je inteligentní, loajální a velmi oddaný své lidské rodině. Je hravý, miluje zábavu, díky čemuž je skvělým společníkem pro všechny věkové kategorie. Rychle se spřátelí se zvířaty jakéhokoli druhu.

VÁŽNÉ CHYBY

Váha přes 8 liber (3,6 kg); neúplný pigment na okrajích očí, nosu a rtech; nejsou-li vztyčené uši; kulatá nebo klenutá záda; nesouměrná výška (vyšší u kohoutku nebo u zádi); vadná chůze u dospělých.

DISKVALIFIKACE

Modré oko (oči); hnědá nebo jaterní pigmentace okraje očních víček, nosu, rtů a polštářků. Jakákoli jiná barva nebo kombinace barev, které nejsou uvedeny v seznamu.

ODSTRANITELNÉ CHYBY

Podle standardu je vážnou chybou úprava hlavy typická pro jiná plemena (topknot nebo roll over), taková úprava je penalizována a pes může být vyloučen ze soutěže. Přípustný je pouze volně splývající culík/palma. Mašle je přípustná, není však podmínkou. Vyloučeny jsou sponky či jiné ozdoby.

V soutěži Vítez Hané nebude přiměřená úprava (top knot) posuzována jako chyba.

Další barevné varianty jorkširského teriéra nemají standard stanoven žádnou kynologickou organizací. Vycházejí obvykle z popisu chovatele, u něhož se objevil první vrh. Od biewer teriérů se liší zejména barevností, případně velikostí.